Matylda Krzesińska

Matylda Krzesińska– rosyjska tancerka polskiego pochodzenia. Od 1890 występowała w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Od 1909 tańczyła w Les Ballets Russes w Paryżu. Jako druga w historii baletu otrzymała tytuł Primaballerina assoluta Teatru Maryjskiego w Petersburgu (1895–1917). Córka polskiego tancerza Feliksa Adama Krzesińskiego.

Znane są jej bliskie związki z przyszłym carem Rosji Mikołajem II — Matylda miała wtedy zaledwie 17 lat, a ewentualny romans zakończył się, kiedy car poślubił Alicję Heską. Potem Matylda romansowała jednocześnie z dwoma przedstawicielami dynastii Romanowów — wielkimi książętami Sergiuszem Michajłowiczem i Andrzejem Władimirowiczem. W 1901 lub 1902 urodziła syna księcia Władimira Romanowskiego-Krasińskiego. Po rewolucji październikowej (1917) przeniosła się do Paryża. W 1921 w cerkwi w Cannes poślubiła Andrzeja.  Otrzymała przy tym tytuł Jaśnie Oświeconej księżnej Romanowskiej-Krasińskiej (jako żona morganatyczna nie miała praw do tytułu Jej Cesarskiej Wysokości wielkiej księżnej rosyjskiej). Od 1929 roku prowadziła w Paryżu własne studio baletowe. Występowała do 1936.

 

Teatr Maryjski w Petersburgu

Willa Krzesińskiej to ciekawy przykład architektury secesyjnej powstał na zlecenie primabeleriny Matyldy Krzesińskiej w 1904 r. Przy wznoszeniu tego asymetrycznego budynku z narożną ośmioboczną wieżą użyto rozmaitych materiałów budowlanych. We wnętrzu największe wrażenie robi sala recitalowa z kolumnowym przejściem do oranżerii. Obok, w pokoju poświęconym pamięci Krzesińskiej, zebrano przedmioty należące do tancerki. W willi też mieści się Muzeum Rosyjskiej Historii Politycznej. Na pierwszym piętrze wiernie zrekonstruowano sekretariat komitetu partii oraz gabinet Lenina. Piętro wyżej eksponowana jest fascynująca kolekcja pamiatek z okresu rewolucji. W muzeum organizowane są również wystawy czasowe poświęcone m.in. pierestrojce i współczesnym partiom politycznym.

 

Willa Krzesińskiej (na mapie)