Transport miejski

Transport miejski

 

Metro

Metro w Leningradzie  zostało uruchomione 15 listopada 1955 r.

Obecnie działają 5 linie metra, które posiadają 64 stacji.

Metro jest czynne w godz. 5.45 – 0.25. Przesiadki kończą się o godz. 0.15. W godzinach szczytu (7.00 – 9.00 i 16.00 – 18.00) pociągi metra kursują co 1 – 2 min, a poza nimi – co 5 min. Metro w Sankt Petersburgu znajduje się na głębokości 70 m , jest to najgłębiej położone metro na świecie.

Najgłębsza I najnowsza stacja o głębokości 86  m. “Admiraltejskaja” została otwarta w 2012 roku. Najładniejsze stacje znajdują się na czerwonej linii metra (№ 1)

Cena przejazdu – 28 rubli od osoby

 

 
 «Puszkinskaja»

«Avtovo»

Autobusy

 

Po miescie jezdzi okolo 200 miejskich linii autobusowych. Bilety można kupić u konduktora lub  w kioskach przy stacjach metra. 

Cena przejazdu – 28 rubli

Przystanek autobusowy

 


 

 

Trolejbusy

Funkcjonują 44 linie trolejbusowe oznaczone numerami z przedziału 1-50. Pojazdy te są stosunkowo nowe i kursują dość często.

Cena przejazdu – 23 rubli

Przystanek trolejbusowy


Tramwaje

Po Petersburgu kursuje 48 linii tramwajowych. Co ciekawe, w mieście znajduje się największa linia tramwajowa na świecie. Być może jednak ulegnie to niedługo zmianie, ponieważ władze miasta likwidują część linii tramwajowych w centrum Petersburga.

 

 


 

Marszrutki

Bardzo popularny środek komunikacji w Rosji. Te minibusy jeżdżą szybciej od tradycyjnych autobusów; są też on nich nieco droższe. Nie mają ściśle określonych przystanków, w związku z czym zatrzymują się, gdy kierowca zobaczy osobę machającą ręką.

Cena 30 – 35 ruble po miescie.

 

 


 

 

Taksówki

W Petersburgu działa wiele firm oferujących przewóz osób. Ceny są bardzo zróżnicowane. Np. przejazd taksówką z lotniska Pulkowo-2 do cenrtum kosztować może od 800 do 1200 rubli .  Wsiadając do taksówki jeszcze przed zamknięciem drzwi należy umówić się co do ceny przejazdu, ponieważ taksówkarze windują ceny w przypadku obcokrajowców.Żeby uniknąć takich  niespodzianek bardzo polecamy zamawiać taksówkę przez telefon i zwracać się do następnych firm